Ühe pilli lugu. Hääl

Festival “Ühe pilli lugu” on kujunemas ilusaks traditsiooniks Valga muusikaelus. Üheks pilliks on varasematel aastetel olnud  tšello, löökpillid, puhkpillid ja klaver. Sellel korral kandis festival nimetust “Ühe pilli lugu, hääl” kuivõrd võttis fookusesse inimhääle. Juubeliaasta festival tõi kokku laulu- ja häälehuvilised erinevatest põlvkondadest. Novembri viimase nädala neljal päeval sai kuulda häälele loodud muusikat regilaulust kaasaegse improvisatsioonini.

Festivali avakontserdil 24. novembril esinesid Valga Muusikakooli saalis õpilased, kes on valinud just laulu oma lisapilliks. Lauluõpetajate Novella Hansoni ja Evald Raidma juhendamisel esinesid nii päris väikesed kui juba mitmeid aastaid häälesaladustesse pühendatud õpilased. Esineti julgelt ja kaasahaaravalt.

Lauri Õunapuu rääkis ja laulis kõige vanematest laulukihtidest lastele Valga Põhikoolis ja Lüllemäe Põhikoolis 25. ja 26. novembril. Saalitäied lapsi said kuulda nii ehedat “rahva laulu” kui haruldasi vanu salvestusi maailma ja eesti muusikast. Esineja kutsus lapsi arutlema selle üle, kui vana üldse laul on ja miks mõned laulud kaovad, teised aga jäävad kestma.

Festivali kõrgpunktiks sai 28. novembri toimunud pilguheit  improvisatsioonilise laulu maailma. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegse improvisatsiooni professor Anne-Liis Poll viis esmalt läbi töötoa, kus kõik kohaletulnud häälehuvilised õpilased ja õpetajad said praktiliselt kaasa teha hääleharjutusi, mis läbi märksüsteemi abil improviseerimise  arendavad nii õiget artikulatsiooni kui hingamist ja häälekasutusjulgust, mis kõik on laulmise olulised komponendid. Polli juhendatud töötoas kaasategemine pakkus nii üllatusi kui eneseületamist ja andis kindlasti igaühele palju inspiratsiooni edaspidiseks töös häälega. Osavõtjatest moodustus töötoa lõpuks omamoodi “Improkoor”.

Töötoale järgnes ansambli “ImproVoc” võrratu kontsert, kus kasutati töötoast tuttavaks saanud improvisatsioonivõtteid. Ansambli koosseisus astusid muusikakooli lavale Anne-Liis Poll, Aita Vaher, Sirje Medell,  Ivi Rausi ja Indrek Palu. Ansambli liikmed usuvad, et inimhääle palett on külluslik ja piiramatu. Nad ütlevad, et üheskoos helimaastikel uidates luuakse muusikalisi pilte ning et kuulaja viiakse rännakule, kus võib juhtuda kõike. Nii ka tõesti sellel kontserdil juhtus, sest iga lugu sündis kohapeal, olles ainulaadne ja kordumatu. Ivi Rausi ja Sirje Modell lisasid vürtsi paari dzässivõtmes duetiga. Kogu kontserdile andis erilise aktsendi näitleja Aita Vaher miimi sõnatus rollis. Braavo!

“Ühe pilli lugu, hääl” festivali lõppkontsert 28. novembri pärastlõunal esindas koori- ja ansamblimuusikat. Esmalt astus lavale valgalaste hea vana tuttav segakoor “Rõõm”, juhendajaks Lenel Rand. Koor esitas kimbu kauneid jõululaule ja teisigi advendiaega sobivaid koorilaule. Seejärel astus lavale Reet Laanoja juhendatud ansambel Spirea mitme kauni lauluga. Festivali viimaseks esinejaks oli Puka meesansambel Evald Raidma juhendamisel. Meeskvarteti laul oli vokaalselt nauditav, lood juhendaja seatud ja saadetud. Südantsoojendav esitus võlus publiku toeava aplausi abil välja lisalaulu.

 

Festivali korraldajad tänavad kõiki osalejaid ja muidugi publikut, ilma kelleta festivali ei saaks korraldada. Kohtumiseni järgmisel festivalil juba uue pilliga!

 

Eve Müür

õppejuht